English

Home

  • Recognized by
  • Platinum Sponsor
  • Gold Sponsor
  • Silver Sponsor

List of RKGSA Officers & Staff

 

 2017-2018

Title Name Major
President Sun Ho Ro (노선호) Civil Engineering
Vice President Shinjae Hwang (황신재) Chemistry
Treasurer Daehee Kim (김대희) Urban Planning
Webmaster Jae Woo Joo (주재우) Computer Science
Secretary    
Program Chair    
Public Relation    
Advisory Dahea Diana You (유다혜) Toxicology

 

 

 2016-2017

Title Name Major
President Dahea Diana You (유다혜) Toxicology
Vice President Shinjae Hwang (황신재) Chemistry
Treasurer Garamh Kim (김가람) Dance Education
Program Chair Sun Ho Ro (노선호) Civil Engineering
Secretary Daehee Kim (김대희) Urban Planning
Webmaster Jae Woo Joo (주재우) Computer Science

 

2015-2016
Title Name Major
President Dahea Diana You (유다혜) Toxicology
Vice President Inyoung Shin (신인영) Communication
Treasurer In Heon Lee (이인헌) Pharmaceutical Science
Secretary Boyoung Park (박보영) Landscape Architecture
Program Chair Daehoon Han (한대훈) Mechanial and Aerospace Engineering
Activity Chair Leonard Park (박태준) Electrical Engineering & Computer Science
Social Chair Jae Woo Joo (주재우) Computer Science
Webmaster Daeyoung Kim (김대영) Computer Science
Advisory Juho Lee (이주호) Physics
 
2014-2015
Title Name Major
President Selim Choi (최세림) Economics
Vice President Jisoo Moon (문지수) Physics
Treasurer Inyoung Shin (신인영) Communication
Secretary Hyein Jang (장혜인) Food Science
External Affairs Manager Dahea You (유다혜) Toxicology
Activity Manager Catherine Koh (고정은) Chemistry
Activity JP Lim (임재필) Computer Science
Public Relations Jiin Jung (정지인) Food Science
Public Relations Boyoung Park (박보영) Landscape Architecture
Webmaster Daeyoung Kim (김대영) Computer Science
Advisory Juho Lee (이주호) Physics

 

2013-2014

 

Title Name Major
President Juho Lee (이주호) Physics
Vice President Selim Choi (최세림) Economics
Treasurer Jisoo Moon (문지수) Physics
Secretary Hyein Jang (장혜인) Food Science
Social Activity Minki Lee (이민기) Business Science
Cultural Activity Haewon Yoon (윤해원) Psychology
Clerk Boyoung Park (박보영) Landscape Architecture
Webmaster Daeyoung Kim (김대영) Computer Science
Advisory Daehan Kwak (곽대한) Computer Science

 

2012-2013

 

Title Name Major
President Daehan Kwak (곽대한) Computer Science
Vice President Seunkyoo Lee (이승규) Human Resource Management
Secretary Jisoo Moon (문지수) Physics
Treasurer Jun Park (박준) Statistics
Clerk / Social Activity Juho Lee (이주호) Physics
Public Relations Selim Choi (최세림) Economics
Webmaster Sejong Yoon (윤세종) Computer Science

 

2011-2012

 

Title Name Major
President Daehan Kwak (곽대한) Computer Science
Secretary Seunkyoo Lee (이승규) Human Resource Management
Treasurer Jun Park (박준) Statistics
Webmaster Sejong Yoon (윤세종) Computer Science

 

2010-2011

 

Title Name Major
President Hyung Sub Shim (심형섭) Human Resource Management
Vice President Sanghwan Park (박상환) Human Resource Management
Webmaster Saehoon Yi (이세훈) Computer Science

 

2009-2010

 

Title Name Major
President Ji Hwan Hwang (황지환) Human Resource Management
Secretary Min Jeong Chae (채민정) Food Science
Webmaster Saehoon Yi (이세훈) Computer Science

 

2008-2009

 

Title Name Major
President Won Suk Lee (이원석) Molecular Biosciences (Neuroscience)
Secretary Jae young So (소재영) Pharmaceutical Science
Treasurer Mee Sook Kim (김미숙) Industrial Relations and Human Resources
Clerk Nami Shin (신나미) English
Public Relations / Webmaster Hyo Won Park (박효원) Physics

 

2007-2008

 

Title Name Major
President Eun Kyung Lee (이은경) Electrical and Computer Engineering
Vice President Kyeong Su Kim (김경수) Urban Planning and Public Policy Development
Secretary Hangnoh Lee (이항노) Molecular Biosciences (Cell & Developmental Biology)
Treasurer Seo Yeon Jang (장서연) Nutritional Science
Clerk Eui Young Kim (김의영) English
Public Relations Hyun Jung Oh (오현정) Statistics
Webmaster Hyo Won Park (박효원) Physics
Advisory Jung-Hwan Kim (김정환) Pharmaceutical Science

 

2006-2007

 

Title Name Major
President Eun Kwang Paek (백은광) Social Work
Secretary Hangnoh Lee (이항노) Molecular Biosciences (Cell & Developmental Biology)
Treasurer Mi Young Kwon (권미영) Statistics

 

2005-2006

 

Title Name Major
President Sangwoo Sung (성상우) Public Policy
Vice President Sung Un Kim (김성언) Library and Information Science
Secretary Cheolwon Ryu (류철원) Electrical and Computer Engineering
Treasurer Jin Young Hwang (황진영) Art History
Clerk Bumsu Lee (이범수) Physics
Webmaster Eun Hyeong Yi (이은형) Electrical and Computer Engineering
Social Activity Minjae Park (박민재) Industrial Engineering
Voting Committee Seunghun J. Lee (이승훈) Linguistics

 

2004-2005

 

Title Name Major
President Seunghun J. Lee (이승훈) Linguistics
Vice President Baik Hoh (허백) Library and Information Science
Secretary Euiyoung Kim (김의영) English
Clerk / Treasurer Sung Un Kim (김성언) Library and Information Science
Public Relations Bumsu Lee (이범수) Physics
Webmaster Minyoung Kim (김민영) Computer Science
Social Activity Cheolwon Ryu (류철원) Electrical and Computer Engineering
Voting Committee Sukbum Hong (홍석범) Physics

 

2003-2004

 

Title Name Major
President Yong Ho Bae (배용호) Chemical and Biochemical Engineering
Vice President Seunghun J. Lee (이승훈) Linguistics
Secretary Jeongbeom Lee (이정범) Civil and Environmental Engineering
Clerk / Treasurer Young Jai Choi (최영재) Physics
Public Relations Euiyoung Kim (김의영) English
Publish / Advertisement Baik Hoh (허백) Electrical and Computer Engineering
Webmaster Minyoung Kim (김민영) Computer Science
Social Activity Osung (Harold) Kwon (권오성) Physics

 

2002-2003

 

Title Name Major
President Euichul Jung (정의철) Information and Library Studies
Vice President Eunhyeong Yi (이은형) Electrical and Computer Engineering
Secretary Changho Yu (유창호) Environmental Science
Clerk / Treasurer Haeyoo Yang (양혜유) Education
Public Relations Jaewon Kang (강재원) Computer Science
Publish / Advertisement Soonyong Park (박순용) Physics
Webmaster Jongsun Youn (윤종선) Physics
Social Activity Osung (Harold) Kwon (권오성) Physics
Faculty Adviser Myoung C. Wilson Faculty Librarian

 

2001-2002

 

Title Name Major
President Euichul Jung (정의철) Information and Library Studies
Vice President Eunhyeong Yi (이은형) Electrical and Computer Engineering
Secretary Changho Yu (유창호) Environmental Science
Clerk / Treasurer Haeyoo Yang (양혜유) Education
Public Relations Jaewon Kang (강재원) Computer Science
Publish / Advertisement Soonyong Park (박순용) Physics
Social Activity Osung (Harold) Kwon (권오성) Physics
Social Activity Giyeoung Kim (김기영) Information and Library Studies
Voting committee Jinsoo Lee (이진수) Linguistics
Faculty Adviser Myoung C. Wilson Faculty Librarian